Clergy Changes: Calls, Departures, and Retirements

Let the whole world see and know that things which were cast down are being raised up, and things which had grown old are being made new, and that all things are being brought to their perfection by him through whom all things were made, your Son Jesus Christ our Lord, who lives and reigns with you, in the unity of the Holy Spirit, one God, for ever and ever. Amen. (BCP, pg. 280)

Below is a list of clergy changes in the Diocese of Virginia, listed by start date or end date.  Please send any edits, additions or questions to Ed Keithly, deputy director of transition ministry.

Jan. 31, 2017: The Rev. Stephen Becker's last day as vicar of Christ Church, Lucketts. He is retiring to High Point, North Carolina.

TBD, end of 2017: The Rev. Weezie Blanchard departs as rector of St. Mary's, Goochland.

Dec. 1, 2017: The Rev. Herbert Jones begins as priest-in-charge of St. Thomas', Richmond. He currently serves as vicar of Our Saviour, Montpelier.

Nov. 1, 2017: The Rev. Gene LeCouteur begins as rector of Emmanuel, Middleburg. His last day as associate rector of St. Stephen's, Richmond was October 1.

Nov. 1, 2017: The Rev. Kathy Murray begins as rector of Beckford Parish (Emmanuel, Woodstock and St. Andrew’s, Mount Jackson). She formerly served in the Diocese of New Jersey.

Oct. 15, 2017: The Rev. Athanasius Choi began as vicar of Holy Cross Korean, Fairfax. He formerly served in the Diocese of Washington.

Oct. 31, 2017: The Rev. Anne Hallmark completes her service as rector of Emmanuel, Middleburg.

Oct. 15, 2017: The Rev. Charles Joy begins as priest-in-charge (part-time) of St. Asaph's, Bowling Green. He formerly served as priest associate of St. James the Less, Ashland.

Oct. 2, 2017: The Rev. Dr. Sue Eaves began as bridge interim rector of St. Paul's, Richmond.

Oct. 1, 2017: Jane Piver began as interim rector of Calvary, Front Royal. She formerly served as vicar of Grace, Stanardsville.

Oct. 1, 2017: The Rev. Jeff Packard's last day as rector of Christ Church, Spotsylvania. He begins as rector of St. Andrew's, State College (Diocese of Central Pennsylvania) on Oct. 16.

Oct. 1, 2017: The Rev. Anna Brawley begins as interim rector of St. Paul's, Kingsport (Diocese of East Tennessee). Her last day as rector of St. James the Less, Ashland was Aug. 31.

Oct. 1, 2017: The Rev. Rachel Rickenbaker begins as assistant rector of Immanuel Church-on-the-Hill, Alexandria. Her last day as assistant rector of Trinity, Upperville was Aug. 28.

Sept. 18, 2017: The Rev. Michael Cadaret begins as rector of Olivet, Franconia. His last day as interim rector of Beckford Parish will be Sept. 10.

Sept. 15, 2017: The Rev. Wallace Adams-Riley's last day as rector of St. Paul's, Richmond. He is discerning his next call.

Sept. 10, 2017: The Rev. Jeanie Martinez-Jantz's last day as interim rector of Olivet, Franconia. She begins as interim rector of St. Timothy's, Washington D.C. on Sept. 24.

Sept. 10, 2017: The Rev. Rock Higgins begins as priest-in-charge of St. James the Less, Ashland.

Sept. 10, 2017: The Rev. Christine Mendoza begins as rector of Good Shepherd, Burke. She formerly served in the Diocese of Texas.

Sept. 10, 2017: The Rev. Richard Bardusch begins as rector of St. Timothy's, Herndon. He formerly served in the Diocese of Massachusetts.

Sept. 10, 2017: The Rev. John McCard begins as rector of St. James's, Richmond. He formerly served in the Diocese of Atlanta.  

Sept. 5, 2017: The Rev. Jane Sigloh began as part-time interim rector of Emmanuel, Greenwood.

Sept. 1, 2017: The Rev. Jaime Leonard began as interim assistant rector of St. Thomas', McLean. She was ordained a transitional deacon by Bp. Johnston earlier this year.

Aug. 31, 2017: The Rev. Dr. Anna Brawley's last day as rector of St. James the Less, Ashland. She is discerning her next call.

Aug. 27, 2017: The Rev. Zachary Fleetwood began as interim rector of St. Paul's, Ivy.

Aug. 24, 2017: The Rev. Cara Rockhill began as interim assistant of Holy Comforter, Vienna. She was ordained this year by the Diocese of Washington.

Aug. 7, 2017: The Rev. Chris Cole begins as associate rector of St. Mary's, Arlington. He formerly served in the Diocese of Atlanta.

Aug. 6, 2017: The Rev. Bridget Coffey's last day as associate rector of Christ Church, Winchester. She begins as rector of St. Andrew's, Toledo (Diocese of Ohio) on Sept. 5.

Aug. 1, 2017: The Rev. Paul Moberly began as assistant rector of St. Alban's, Annandale. He was ordained earlier this year by the Diocese of Vermont.

Aug. 1, 2017: The Rev. Margaret Peel begins as associate rector of St. Andrew's, Burke. Her last day as assistant rector of Holy Comforter, Vienna is July 16.    

July 30, 2017: The Rev. Christopher Garcia's last day as rector of Emmanuel, Greenwood. He begins as rector of Christ Church, Port Republic (Diocese of Maryland) on October 1.

July 16, 2017: The Rev. Fanny Belanger begins as assistant rector of Grace, Alexandria. She formerly served as assistant rector of St. Dunstan's, McLean.

July 15, 2017: The Rev. David Crosby's last day as associate rector at Immanuel Church-on-the-Hill, Alexandria. He is discerning a next call while completing training for interim ministry.

July 15, 2017: The Rev. Katherine Dougherty begins as deacon-in-charge of All Souls', Mechanicsville. She was ordained a transitional deacon by Bishop Johnston on June 10, 2017.

 July 2, 2017: The Rev. Eric Liles' last day as rector of St. Paul's, Ivy. He begins as associate for formation at St. Michael & All Angels, Dallas on Aug. 15. 

July 1, 2017: The Rev. Mario Gonzalez del Solar began as interim rector of St. Matthew's, Richmond.

July 1, 2017: The Rev. Alyse Viggiano began as curate of St. Paul's, Alexandria. She is a transitional deacon from the Diocese of Pittsburgh. 

July 1, 2017: The Rev. Jane Barr began as priest-in-charge (part-time) of Christ Church, Gordonsville.

July 1, 2017: The Rev. Chris Miller begins as rector of Immanuel, Old Church (Mechanicsville). His last day as assistant upper school chaplain at St. Stephen's & St. Agnes' School, Alexandria is June 30. 

June 30, 2017: The Rev. Chuck Alley retires as rector of St. Matthew's, Richmond. 

June 30, 2017: The Rev. Debbie Rutter retires as rector of Calvary, Front Royal.

June 26, 2017: The Rev. Weston Mathews begins as rector of Grace, The Plains. He formerly served as associate rector of St. Stephen's, Richmond.

June 18, 2017: The Rev. Jane Piver's last day as vicar of Grace, Stanardsville. She is discerning her next call.

June 12, 2017: The Rev. Matt Rhodes will begin as deacon-in-charge of Christ Church, Millwood (Cunningham Chapel Parish) on June 12. He graduates from VTS this May. 

June 11, 2017: The Rev. Dr. Ross Kane's last day as senior associate rector of St. Paul's, Alexandria. He begins as director of doctoral programs at VTS on July 1.

June 1, 2017: The Rev. Neal Goldsborough begins as associate for pastoral care (part-time) at Christ Church, Charlottesville. Neal formerly served as interim rector of St. Paul's Memorial, Charlottesville.

June 1, 2017: The Rev. Richard Fichter begins as rector (part-time) of Hanover with Brunswick (St. John's & Emmanuel, King George).

June 1, 2017: The Rev. Steve Rorke begins as interim rector of St. Andrew's, Arlington.

June 1, 2017: Will Packard begins as assistant rector of St. David's, Ashburn. Will graduates from VTS in May.

May 30, 2017: The Rev. Amelie Wilmer will begin as priest-in-charge of St. John's, Richmond (Church Hill). Her last day at All Souls', Atlee was April 30. 

April 23, 2017: The Rev. Charlie Spigner's last day as interim rector of Immanuel, Old Church (Mechanicsville).

April 23, 2017: The Rev. Susan Buchanan will be completed her service as rector of St. Thomas', Richmond.

April 20, 2017: The Rev. Adrianna Shaw completed her service associate rector of St. Andrew's, Burke.

March 2, 2017: The Rev. Rock Higgins began as Interim downtown missioner at St. Paul's, Richmond. 

March 1, 2017: The Rev. Amy Slater begins as associate rector of St. Mary's, Arlington. She previously served in the Diocese of Florida.

March 1, 2017: The Rev. Megan Limburg begins as rector of St. Mary's Whitechapel and Trinity, Lancaster. Her last day as associate rector of Grace, Kilmarnock will be Feb. 12.

February 26: The Rev. Melanie Mullen's last day as downtown missioner at St. Paul's, Richmond. On Mar. 1, she joined the Presiding Bishop's staff as the director of reconciliation, justice and creation care. Read more.

February 26, 2017: The Rev. Jenny Montgomery's last day as rector of St Andrew's, Arlington. She begins at Trinity, Newtown (Diocese of Connecticut) on March 1.

February 26, 2017: The Rev. Sarah Kinney Gaventa's last day at St. Paul's, Ivy. She and her family are moving to Austin, Texas following her husband's call to University Presbyterian Church, Austin.

February 22, 2017: The Rev. Will Peyton begins as rector of St. Paul's Memorial, Charlottesville. Ordained by the Diocese of Virginia, Will most recently served in the Diocese of New York. 

February 14, 2017: The Rev. Andrew Moore begins as associate rector of St. Mary's, Goochland. He previously served in the Diocese of Connecticut.

February 12, 2017: The Rev. Valentine Han retires as rector of St. Francis' Korean, Fairfax.

February 6, 2017: The Rev. Torrence Harman begins as priest-in-charge of St. John's, Warsaw and Farnham.

February 5, 2017: The Rev. Leslie Nuñez Steffensen's last day as associate rector of Grace, Alexandria. She begins as the Canon for Federal Ministries to the Bishop Suffragan for Federal Ministries and the Armed Forces on Feb. 14.

February 1, 2017: The Rev. Lynn Orville, dean of the Deacons' School, begins as part-time rector of St. Andrew's by-the-Sea, Little Compton (Diocese of Rhode Island). She will continue to serve as dean of the Deacons' School.

February 1, 2017: The Rev. Rosemari Sullivan begins as interim rector of St. Michael's, Arlington. 

January 15, 2017: The Rev. Meredith Heffner's last day at St. Mark's, Alexandria. She begins as rector of St. James', Potomac on January 23.

January 8, 2017: The Rev. Laura Inscoe will retire as rector of St. John's, Church Hill (Richmond).

January 1, 2017: The Rev. Carol Cole Flanagan began as interim rector of St. Barnabas', Annandale.

December 24, 2016: The Rev. Willis Logan's last day as associate rector of Christ Church, Charlottesville. Willis begins as rector of St. Mark's, Fincastle in the Diocese of Southwestern Virginia in March 2017. 

December 3, 2016: The Rev. Deacon Holly Hanback begins as vocational deacon at St. Gabriel's, Leesburg. Holly formerly served St. James', Leesburg. 

December 1, 2016: The Rev. Susan Hartzell began as priest-in-charge of St. Peter's-in-the-Woods, Fairfax Station.

November 22, 2016: The Rev. Robin Razzino begins as priest-in-charge of St. Clement's, Alexandria. Robin formerly served in the Diocese of Washington.

November 13, 2016: The Rev. Bambi Willis’s last day as rector of St. Asaph’s, Bowling Green.

November 6, 2016: The Rev. Stuart Wood was called as priest-in-charge of Christ Church, Middlesex. 

November 6, 2016: The Rev. Anne Turner begins as bridge interim rector of St. Timothy's, Herndon. 

November 6, 2016: The Rev. Bernie Schroeder begins as interim rector of St. Thomas', McLean.

October 23, 2016: The Rev. Mark Michael's last day as interim rector of St. Timothy's, Herndon. Mark was called as rector of St. Francis’, Potomac, MD (Diocese of Washington). 

October 1, 2016: The Rev. Emily Rowell Brown begins as Vicar of St. John the Baptist, Ivy. Emily formerly served as associate rector of St. Mary’s, Goochland.

September 25, 2016: The Rev. Leslie Hague's last day as rector of St. Michael's, Arlington. She begins as rector of All Saints', Fort Lauderdale in the Diocese of Southeast Florida on October 19. 

September 25, 2016: The Rev. John Hortum retires from St. Clement’s, Alexandria.

September 25, 2016: The Rev. Linda Wofford Hawkins retires from St Barnabas', Annandale.

September 18, 2016: The Rev. DeDe Duncan-Probe's last day as rector of St. Peter's in the Woods, Fairfax Station. DeDe was elected Bishop of Central New York on August 6.

September 11, 2016: The Rev. Dr. Anna Brawley begins as rector of St. James-the-Less, Ashland. Anna previously served in the Diocese of Alabama.

September 7, 2016: The Rev. John CN Hall begins as rector of St. Anne’s, Reston. John previously served in the Diocese of Southeast Florida. 

September 1, 2016: The Rev. Noelle York-Simmons begins as rector of Christ Church, Alexandria. Noelle previously served in the Diocese of Atlanta.

September 1, 2016: The Rev. Daniel Spors begins as assistant to the rector of St. Peter’s, Arlington. Daniel was ordained by the Diocese of Milwaukee.

September 1, 2016: The Rev. Hilary West becomes rector of Epiphany, Herndon. Hilary previously served as Epiphany’s priest-in-charge.

September 1, 2016: The Rev. Randi Hicks Rowe begins as rector of St. John’s, Wilson and St. Andrew’s, Burt in the Diocese of Western New York.

September 1, 2016: The Rev. Weezie Blanchard becomes rector of St. Mary's, Goochland. She served as St. Mary's interim associate rector since early 2015. 

August 28, 2016: The Rev. Becky Michelfelder's last day as interim of Grace, The Plains. She was called as rector of St. Stephen's, Columbus in the Diocese of Southern Ohio.

August 15, 2016: The Rev. Sarah Colvin begins as rector of St. Patrick’s, Falls Church. Sarah previously served as priest associate at St. Paul’s Memorial, Charlottesville.

August 14, 2016: The Rev. Bernie Schroeder completes his work as interim rector at St. Patrick’s, Falls Church. 

August 8, 2016: The Rev. Adrianna Shaw begins as Associate Rector of St. Andrew's Burke. Adrianna formerly served in the Diocese of Georgia. 

August 7, 2016: The Rev. Miller Hunter begins as rector of Trinity, Washington. Miller most recently served in Virginia as rector of St. Paul’s, Ivy before moving to the Diocese of North Carolina in 2010.

August 1: The Rev. Fran Gardner-Smith began as interim rector of Grace Church and St. Mary’s Church, Berryville. Fran previously served in the Diocese of California.

August 1, 2016: The Rev. Rhonda Baker begins as priest-in-charge of Grace Memorial, Port Republic. Rhonda retired from Grace, Goochland on May 22, 2016.

July 17, 2016: The Rev. Sandy Graham's last day as associate of St. Andrew’s, Burke. Sandy accepted a call to be Canon for Congregational Life in the Diocese of Hawai'i. 

July 1, 2016: The Rev. Emily Dunevant (formerly Cobb) begins as Priest-in-Charge at Grace, Goochland.

July 1, 2016: The Rev. Jordan Casson begins as rector of St. Michael’s, Yeadon in the Diocese of Pennsylvania.

June 30, 2016: The Rev. Marian Windel retires from Church of the Incarnation, Mineral.

June 26, 2016: The Rev. Randy Hollerith's last day as rector of St. James’s, Richmond. Randy accepted a call to be Dean of the Washington National Cathedral.

June 26, 2016: The Rev. Rick Lord retires from Holy Comforter, Vienna.

June 11, 2016: The Rev. Kristine Johnson begins as assistant of St. John's, McLean.

June 1, 2016: The Rev. Rachel Rickenbaker (nee Shows) begins as assistant rector of Trinity, Upperville.

June 1, 2016: The Rev. James Rickenbaker begins as assistant rector of Aquia, Stafford. James was ordained in the Diocese of East Carolina.

June 1, 2016: The Rev. Andrew Reinholz begins as rector of the Church of the Epiphany, Richmond.

May 29, 2016: The Rev. Dwight Brown retires from Clarke Parish (Grace and St. Mary’s, Berryville).

May 22, 2016: The Rev. Jim Papile retires from St. Anne’s, Reston.

May 22, 2016: The Rev. Rhonda Baker retires from Grace, Goochland.

May 1, 2016: The Rev. Kathleen Sturges begins as associate rector of Church of Our Saviour, Charlottesville. She completed her work as vicar of St. John the Baptist, Ivy, on April 17, 2016.

May 1, 2016: The Rev. Theresa Brion begins as Chaplain of Goodwin House Retirement Community, Bailey’s Crossroads. Theresa formerly served in the Diocese of Maryland.